Kde sa vyrábajú múky Vitaflóra?

Kde sa vyrábajú múky Vitaflóra?

Naše múky, múčne zmesi a strúhanky sa dostávajú do celého východoeurópskeho a -stredoeurópskeho priestoru zo spoločnosti Mlyn Kolárovo, a. s. V spoločnosti Mlyn Kolárovo, ktorý je rodinným podnikom, stále pracujeme a rastieme preto, aby sme mohli každému v ktorýkoľvek deň v roku dať na stôl výrobky najvyššej kvality Vitaflóra, alebo – ako ich už mnohí poznajú – „slniečkové“ múky.

Náš príbeh

Náš príbeh

Naša spoločnosť bola založená v roku 1990, mlyn postavili v roku 1994. Počas posledných 25 rokov sme sa neprestajne vyvíjali a dnes sme jedným z vedúcich mlynov na Slovensku. Sme hrdí, že obilie vypestované v regióne spracujeme na mieste a tým vytvárame hodnotu doma.

Región, kde rastie obilie

Región, kde rastie obilie

Región, kde rastie obilie

Kolárovo sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska na Žitnom ostrove. Podnebie a poloha regiónu, ktorý je známy ako najúrodnejšie poľnohospodárske územie Slovenska, poskytuje vynikajúce podmienky na pestovanie obilia. Viac ako 2 000 slnečných hodín ročne, dostatočné zrážky, pôda s ideálnym zložením spolu vytvárajú dokonalé prostredie, aby sa tu darilo najkvalitnejším pšeničným zrnám. Teplo slnka uzavreté v zrnách obilia pomelieme na múku, aby sa nakoniec dostalo na rodinné stoly v podobe najchutnejších chlebov a pečív.

Spolu s pestovaním obilia má v tomto regióne hlboké tradície aj mlynárstvo. V 18. - 19. storočí pracovali lodné a vodné mlyny na Dunaji aj na Malom Dunaji, ktoré objímajú Žitný ostrov. Na mletie obilia použili silu vody. Dodnes sa v oblasti zachovali tri vodní mlyny postavené na pilieroch: v Dunajskom Klátove, v Jahodnej a v Tomášikove. Tieto mlyny sú obľúbenými turistickými destináciami. Najviac hrdí sme však na plávajúci lodný (vodný) mlyn v Kolárove, ku ktorému vedie najdlhší drevený most v Európe. Je to síce rekonštrukcia pôvodného mlynu, ale je súčasťou národného kultúrneho dedičstva. Ak navštívite Žitný ostrov, určite sa príďte pozrieť na tieto príklady starého mlynárskeho remesla!

Kontrola kvality

Kontrola kvality

Obilie čistíme a melieme modernou technológiou a tým zaručujeme, aby sa do obalu dostali len výrobky najvyššej kvality. Čistota našich múk, jemnejšia alebo hrubšia zrnitosť drviny prispievajú k tomu, aby sa z našich „slniečkových“ múk mohli pripraviť vždy presne rovnako chutné cestoviny, pečivo a koláče.

Pšenica, raž, špaldová pšenica

Pšenica, raž, špaldová pšenica

Obilniny konzumujeme od pradávnych čias a jedným z najrozšírenejších druhov je pšenica. Jej pestovanie je jednoduché, výnosy sú vysoké a pritom je významným zdrojom bielkovín. Preto sa pšenica stala jednou z rozhodujúcich zložiek našej stravy. Naše klasické múky sa vyrábajú z pšenice a my v našom mlyne spracúvame nielen vnútro zrna, ale aj šupky, otruby aj klíčky.

Podobne vysokej popularite sa teší aj raž, ktorá sa vďaka vysokému obsahu vlákniny stala dôležitou súčasťou našej stravy. Chlieb vyrobený z raže je tmavší, hustejší a kyslastejší ako biely chlieb. Pekárenské výrobky z ražnej múky majú priaznivý vplyv na trávenie a na krvný obeh, pričom vďaka obsahu minerálnych látok sú aj výborným zdrojom energie.

Špaldovú pšenicu, ktorú niekedy nazývajú aj prapšenicou, považujú za jeden z najzdravších druhov pšenice pre vysoký obsah bielkovín, vlákniny a vitamínov. Je ľahko stráviteľná a jej živiny sa rýchlo vstrebávajú do organizmu. Častou konzumáciou raže sa môže znížiť hladina cholesterolu a sú známe aj jej účinky na posilnenie imunity. Aj tento druh pšenice nájdete medzi našimi výrobkami.